O Simutrans | Obrázky ze hry | Tipy | Stáhněte si | Tvorba objektů | Nastavení hry | Odkazy | Návštěvní kniha
Je to hra, která by neměla uniknout hráčům her typu Railroad Tycoon (úplně první tycoon na světě) nebo z něj vycházejícího Transport Tycoon Deluxe (pouze rozšířen o auta, letadla, lodě a pár vychytávek). Jde ale vždy o totéž - poskytovat přepravní služby a nezbankrotovat při placení údržby, provozu, nákupu nových vozidel... Každá hra má ale svoje vlastní zpracování a ovládání.

V Railroad Tycoonu (RT) například musíte ještě hospodařit s vlastní firmou, obchodavat s akciemu, kupovat továny kvůli vyššímu zisku, naplňovat dividendami své osobní konto, nakupovat nové soupravy za zničené... K dispozici máte POUZE vlaky.

Transport Tycoon Deluxe (TTD) se zabývá jen přepravou materiálu (nebo lidí) z místa na místo a to bez překládání - musí existovat přímé spojení se stanicemi. Avšak jsou vám nabízeny dotace, pokud vytvoříte spoj mezi městem a požadovanými místy. Dále jsou zobrazovány informace o dění s vašimi vozidly a soupravami - havárie nejsou nic neobvyklého a zprávy o tom, že autobus je po srážce s UFO nepojízdný, nejsou až tak vzácný jev, jako ve skutečném životě.

Simutrans se více podobá TTD. Můžete ale využívat onoho překládání - chcete-li převážet nějakou surovinu z jednoho ostrova na druhý (a jsou poněkud více daleko od sebe), můžete surovinu svážet vlakem nebo auty do přístavu, lodí k přístavu na druhém ostrově a od přístavu zase vlakem nebo auty k cíli. Další změna oproti TTD je, že nemůžete vozit cokoli kamkoli - při vytváření nové mapy hra vytvoří síť dodavatelů a odběratelů - může se pak stát, že z uhelného dolu stojícího kousek od elektrárny musíte uhlí vozit přes půl mapy do jiného objektu využívající uhlí (třeba slévárna). Ovšem obecně platí - čím jsou od sebe zdroj a cíl vzdálenější, tím víc za dodanou surovinu dostanete. Na druhé straně víc zaplatíte za údržbu tratě, za provoz vozidel a za zpoždění jsou taky nějaké „sankce“. K přepravě lidí můžete využívat také tramvaje či nadzemku.
Další výhodou Simutrans je jeho free licence a možnost více platforem OS (GNU/Linux, BeOS, Mac OS X a Windows).

Dnes existují dvě verze simutrans - 64 a 128. Nejedná se o minimální RAM, jak by se mohlo zdát, nýbrž o velikost jednoho políčka hry. A jaký je hlavní rozdíl? Jednoduchý: na políčku 128×128 je možné možná nakreslit mnohem více detailů. Zde se můžete přesvědčit:


Pole ve verzi 64×64

Pole ve verzi 128×128

Rozdíl je patrný už na první pohled. Například žebřík na silu u budovy není ve verzi 64×64 téměř vidět, kdežto na spodním obrázku vidíte jednotlivé příčky.

Nicméně takovéto detaily si nemůže dovolit majitel Pentia 1 166MHz a 32MB RAM. Pro verzi 128×128 je již zapotřebí silnější stroj o doporučené konfiguraci CPU 1GHz, 196MB RAM, 40MB volného místa na disku a rozlišení 1024×768. Ne každý má doma silný počítač, a proto se vývoj stále věnuje verzi 64×64. K datu 16.3.2008 je k dispozici stabilní verze 99.17.1.